7-24-acil-sigorta-hatti
Web sitemizde ihtiyacınız olan tüm sigorta ürünleri hakkında bilgiler bulabilir ve
sigorta poliçeleriniz için online teklif alabilirsiniz.
Şişli / İstanbul
0(850) 840 1 400

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

zorunlu trafik sigortası

Zorunlu trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu hükümleri gereğince yaptırılması zorunlu bir sigorta çeşididir. Açık ismi karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası olan zorunlu trafik sigortası, özellikle taşımacılık ve ulaştırma sektöründe yasaların zorunlu kıldığı sigorta çeşitlerinden biridir.

Devlet bazı sigorta türlerini zorunlu kılmakla, bazı faaliyetler yüzünden zarar görebilecek kusursuz vatandaşlarını korumaya çalışmış olmaktadır. Örneğin, karayolu taşımacılık mali sorumluluk sigortası, karayolu yolcu taşımacılığı zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası, yeşil kart sigortası, tüpgaz zorunlu sigortası, tehlikeli maddeler zorunlu sorumluluk sigortası diğer zorunlu sigorta türleridir.

Zorunlu trafik sigortası, sigorta yaptırılan aracı koruyan bir sigorta değildir. Bir kazada eğer karşı tarafın bir kusuru yoksa, bu sigorta karşı aracın ve üçüncü kişilerin göreceği zararları güvence altına almaktadır. Ortaya çıkan hasar maddi hasar olabileceği gibi ölüm, sakat kalma veya yaralanma gibi bedensel zararlar da söz konusu olabilir. Ancak hiçbir şekilde kazaya neden olan araç sürücüsü kendi hasarını bu sigortadan talep edemez. Eğer yaptırılmışsa bu tür hasarları kasko sigortasından talep edebilir.

Ne kadar tazminat ödeneceği konusuna gelince. Zorunlu trafik sigortalarının vereceği güvencelerin neler olacağına Hazine Müsteşarlığı karar veriyor. Teminat limitlerinin ne olacağına da Hazine Müsteşarlığı karar veriyor. Bütün sigorta şirketleri de aynı güvenceleri ve aynı limitleri uyguluyor. Ancak sigorta şirketleri ne kadar poliçe primi talep edeceklerine kendileri karar veriyor.

Poliçe primleri hesaplanırken, aracın kullanım şekli, ne tür olduğu, markası ve modeli yanında hangi il ve ilçenin trafiğine kayıtlı olduğu bilgileri kullanılıyor. Bu kriterler aracın ne kadar risk altında olduğunu belirlemek için önemldir. Riske bağlı olarak da poliçe primi yüksek talep edilebiliyor. Ancak herşeye rağmen sigorta şirketinin risk yaklaşım şekli, piyasa gücü, şirket politikaları, satış stratejileri, pazarlama prensipleri ve tabi şirketin mali gücüne bağlı olarak da primler fark yaratabiliyor.

Zorunlu trafik sigortası hakkında daha fazla bilgi almak ya da bir zorunlu trafik sigortasına sahip olmak için, www.onlinesigortamerkezi.net web sitesinin deneyimli yöneticilerine ve çalışanlarına başvurabilirsiniz.


© 2014 Online Sigorta Merkezi
Tüm Hakları Saklıdır, İzinsiz Alıntı Yapılamaz.

Web sitemizde tüm sigortacılık ürünlerimiz
hakkında detaylı bilgiler bulabilir ve dilerseniz yararlanmak istediğiniz sigorta poliçeleri için
online teklif alabilirsiniz.